سی ان سی رومیزی

کاربرد دستگاه سی ان سی رومیزی چیست؟

کاربرد سی ان سی چوب

کاربرد سی ان سی رومیزی چیست ؟

اگر بخواهیم دستگاه سی ان سی را به بخش های مختلف بخش کنیم میتوان گفت سی ان سی به چهار بخش تقسیم میشود و ما در این مقاله که توسط تکنسین های سامو ماشین تولید میشود قصد داریم در مورد سی ان سی رومیزی توضیح دهیم که کاربرد دستگاه سی ان سی رومیزی چیست و یا تفاوت سی ان سی رومیزی با صنعتی در چه چیزی میباشد؟

دستگاه سی ان سی همانطور که گفتیم به چهار بخش قسمت میشود به ترتیب سی ان سی صنعتی و سی ان سی نیمه صنعتی و سی ان سی رومیزی و مینی سی ان سی میباشد .

اما کاربرد سی ان سی رومیزی چیست ؟ در نظر بگیرید کسب و کار خود را تازه شروع کرده اید به عنوان شغل اول یا شغل دوم حال میخواهید دستگاه سی ان سی تهیه کنین تا کار های شما با نظم بیشتر و دقت و سرعت بالاتری جلو برود اما مطمئن نیستید ایا این کسب و کاری که شروع کرده اید حتما جواب میدهد یا خیر یا اصلا اینطور فکر کنید که ایا اصلا توان مالی دارید که برای مثال 400.000.000 تومان برای شروع اولیه دستگاه سی ان سی صنعتی هزینه کنید؟ قطعا با این وضع بازار و نقدینگی بسیار دشوار خواهد بود پرداخت این مبلغ پس باید چه کرد ؟ دست به روی دست گذاشت و کاری نکرد؟ خیر شما میتوانید برای شروع کارتان با خرید سی ان سی رومیزی به جلو بروید و دقیقا همان کار هایی که سی ان سی صنعتی برای شما انجام میدهد را دستگاه سی ان سی رومیزی برای شما انجام خواهد داد

تفاوت دستگاه سی ان سی صنعتی با رومیزی چیست ؟

تفاوت بین دستگاه سی ان سی صنعتی با  دستگاه سی ان سی رومیزی چیست ؟ اگر فرقی ندارد خب چرا ملت برای یک سی ان سی صنعتی مبلغی حدود 400.000.000 تومان تا 850.000.000 هزینه میکنند خب بروند دستگاه سی ان سی رومیزی تهیه بکنند و کلی مبلغ را در حساب بانکی خود پس انداز کنند. دقیقا این شاید سوال بسیاری از شما باشد و در این مقاله قصد داریم به صورت شفاف توضیح دهیم .

اما جواب این سوال شما:

زمانی که شما میخواهید سینی چوبی در ابعاد 40*40 برش دهید با دستگاه سی ان سی صنعتی شاید طول بکشد 2 دقیقه ولی در سی ان سی رومیزی 6 دقیقه طول میکشد ولی خب در همان دقت برای شما ماشینکاری خواهد کرد و این زمانی به نفع شماست که تازه کسب و کار خودتون رو شروع کردید و انقدر مشتری ندارید که بحث زمان برای شما در اولویت باشد پس برای شما به صرفه هست که برای اطمینان از سوددهی کارتان دستگاه سی ان سی رومیزی تهیه کنید و اگر کسب و کارتان جواب داد باز هم به نفع شما میباشد خب چه دلیلی دارد باز به جای تهیه دستگاه سی ان سی صنعتی با قیمت های بسیار بالا بهتر است دو عدد یا حتی سه عدد سی ان سی رومیزی تهیه کنید و با همان راندمان کارتان را پیش ببرید.

اگر به این مقاله توجه کرده باشید متوجه میشوید از هر نظر که نگاه کنین شما برنده هست با خرید سی ان سی رومیزی زیرا هم حاشیه سود کمتری دارد و هم کاربردی میباشد تازه فروش دستگاه نیز اسان است یعنی اگر کسب و کارتان خدایی نکرده جواب نداد و مجبور به نقد کردن لوازم کاری خود باشید مطمئنن فروش یک دستگاه 30 میلیون تومانی خیلی راحت تر از فروش یک دستگاه 300 میلیونی خواهد بود در بازار و البته اگر دستگاه سی ان سی را از ما تهیه کرده باشید یعنی از مجموعه ماشین سازی سامو ماشین خیلی راحت میتوانید دستگاه خود را به ما بفروشید و مطمئن باشید در موقع فروش سی ان سی رومیزی خریداری شده از سامو ماشین شما سود خواهید کرد زیرا بازار هر روز در نوسان میباشد.

سی ان سی رومیزی را کجا استفاده کنیم ؟

دستگاه سی ان سی رومیزی هم انطور که میدانید کار های بسیار زیادی را میتواند انجام دهد برای مثال میتوانید شما با سی ان سی رومیزی کارهایی چون برشکاری / حکاکی / کاسه تراشی / شیارزنی / سوراخکاری / لوبیایی کردن سوراخ ها و تولید و برش و حکاکی انواع شکل های نامتقارن که زدن ان شکل ها با دست یا فرز معمولی تقریبا نا ممکن یا بسیار سخت میباشد.

برای مثال چند نمونه شغل که لازمه سی ان سی رومیزی را دارند را برای شما توضیح میدهم

 • تولید ظروف چوبی
 • خدمات کارگاهی
 • مجسمه سازی
 • تابلوسازی
 • ساخت ماکت های معماری
 • ساخت فیبرمدارچاپی و سوراخکاری و دوربری
 • مبل سازی
 • فوم بری
 • تولید حجم های سه بعدی

در نظر بگیرید شما میتوانید از این دستگاه برای تولید انواع ظروف چوبی استفاده کنید که البته فروش بسیار بالایی دارد در نظر بگیرید باب شده است که امروزه در منازل به ظروف چوبی بسیار اهمیت میدهند شاید هزینه یک اردوخوری 75.000 تومان باشد اما در بازار یا انلاین شاپ ها با هزینه بالای 300.000 تومان فروخته میشود که سود خوبی برای تولید کنندگان دارد یا در نظر بگیرید بخواهید در صنف تابلوسازی به جای هزینه گزاف برای دستگاه لیزر یک دستگاه سی ان سی رومیزی تهیه کنین که شاید 1/5 ان هزنیه کنید و علاوه برا حکاکی و سرواخکاری شما میتونین خیلی راحت برش هم داشته باشید و استهلاک دستگاه سی ان سی رومیزی  نسبت به دستگاه سی ان سی لیزر بسیار کمتر میباشد.

سی ان سی چیست ؟ 

شاید اصلا برای شما سوال باشد چرا نام این دستگاه سی ان سی میباشد یک توضیح مختصر برای شما عرض میکنم که سی ان سی مختصر شده کلمه های computer numerical control میباشد به معنای کنترل عددی به وسیله رایانه میباشد یعنی کنترل ماشین ابزار به کمک رایانه انجام میشود و نیازی به اپراتور با سابقه بسیار بالا نمیباشد البته اگر علاقه داشتید در مورد این که چرا این نام گزاری شده برای این دستگاه میتوانید از سایت ویکی پدیا اطلاعات بیشتری کسب کنین.

سی ان سی رومیزی از چه اجزایی ساخته میشود ؟  

سی ان سی رومیزی از لحاظ ساختاری تفاوت انچنانی با دستگاه سی ان سی صنعتی ندارد و فی الواقع هر قطعه ای که در سی ان سی صنعتی استفاده میشود در سی ان سی رومیزی نیز استفاده میشود بنده در اینجا چند نوع از لوازمی که استفاده میشود را برای شما مشخص میکنم

 • استراکچر یا شاسی دستگاه
 • سیستم حرکتی و سیستم انقال قدرت دستگاه
 • استپ موتور
 • اسپیندل
 • کنترلر و درایور و تابلوبرق
 • پاورگاید

و در اخر میخواهم برای شما معایب ومزایای سی ان سی رومیزی نسبت به سی ان سی صنعتی را برای شما توضیح دهم

 

معایب
مزایا
اندازه کوچک تر

جا به جایی راحت

سرعت کمتر نسبت به دستگاه صنعتی  ارزان  بودن
نداشتن استقامت نسبت به دستگاه تمام صنعتی
 فروش اسان
هزنیه استهلاک کمتر 
جاگیری کمتر 
نیاز نداشتن به اموزش اختصاصی 
تعمیرات اسان 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *